Base to output center height3.2500 in, 82.55 mmBore dia output1.9380 in, 49.225 mmBore length7.7600 in, 197.104 mmCase size30Center distance (in)3 in, Center distance (in):3.0000 in, 76.2 mmFinishSilver-gray epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input2.0900 hp, 1.559 kWHorsepower rating output1.6100 hp, 1.201 kWHousing materialCast ironInput140TC flangeInput flange140TCInput HP2.09Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length7.0000 in, 177.8 mmMounting bolt pattern width4.0000 in, 101.6 mmNominal ratio40OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.9375 inOutput horse power1.61Output shaftHollowOutput shaft center to input motor mounting face distance6.1100 in, 155.194 mmOutput styleHollowOverhung load2300 lbf, 10230.91 NPaint typeStainless epoxyPaint/coatingGreenRated torque output2324 in/lb, 2324.0 in/lbRatio40 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutySuitable for washdownYesThermal horsepower rating2.8700 hp, 2.14 kW
| Base to output center height | 3.2500 in, 82.55 mm |
| Bore dia output | 1.9380 in, 49.225 mm |
| Bore length | 7.7600 in, 197.104 mm |
| Case size | 30 |
| Center distance (in) | 3 in, Center distance (in):3.0000 in, 76.2 mm |
| Finish | Silver-gray epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 2.0900 hp, 1.559 kW |
| Horsepower rating output | 1.6100 hp, 1.201 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 140TC flange |
| Input flange | 140TC |
| Input HP | 2.09 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 7.0000 in, 177.8 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Nominal ratio | 40 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.9375 in |
| Output horse power | 1.61 |
| Output shaft | Hollow |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 6.1100 in, 155.194 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 2300 lbf, 10230.91 N |
| Paint type | Stainless epoxy |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 2324 in/lb, 2324.0 in/lb |
| Ratio | 40 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 2.8700 hp, 2.14 kW |