Base to output center height3.2500 in, 82.55 mmBore dia output1.9380 in, 49.225 mmBore length7.7600 in, 197.104 mmCase size30Center distance (in)3 in, Center distance (in):3.0000 in, 76.2 mmFinishGreenGearbox component typeGearboxHorsepower rating input1.7500 hp, 1.305 kWHorsepower rating output1.2500 hp, 0.932 kWHousing materialCast ironInput140TC flangeInput flange140TCInput HP1.75Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length7.0000 in, 177.8 mmMounting bolt pattern width4.0000 in, 101.6 mmNominal ratio50OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.9375 inOutput horse power1.25Output shaftHollowOutput shaft center to input motor mounting face distance6.1100 in, 155.194 mmOutput styleHollowOverhung load2300 lbf, 10230.91 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output2257 in/lb, 2257.0 in/lbRatio50 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating2.3400 hp, 1.745 kW
| Base to output center height | 3.2500 in, 82.55 mm |
| Bore dia output | 1.9380 in, 49.225 mm |
| Bore length | 7.7600 in, 197.104 mm |
| Case size | 30 |
| Center distance (in) | 3 in, Center distance (in):3.0000 in, 76.2 mm |
| Finish | Green |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 1.7500 hp, 1.305 kW |
| Horsepower rating output | 1.2500 hp, 0.932 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 140TC flange |
| Input flange | 140TC |
| Input HP | 1.75 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 7.0000 in, 177.8 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Nominal ratio | 50 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.9375 in |
| Output horse power | 1.25 |
| Output shaft | Hollow |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 6.1100 in, 155.194 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 2300 lbf, 10230.91 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 2257 in/lb, 2257.0 in/lb |
| Ratio | 50 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 2.3400 hp, 1.745 kW |