Base to output center height2.8700 in, 72.898 mmBore dia output1.4380 in, 36.525 mmBore length6.6200 in, 168.148 mmCase size26Center distance (in)2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input1.5500 hp, 1.156 kWHorsepower rating output1.1700 hp, 0.872 kWHousing materialStainless steelInput140TC flangeInput HP1.55Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length0.3800 in, 9.652 mmMounting bolt pattern width6.3800 in, 162.052 mmNominal ratio40OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.4375 inOutput horse power1.17Output shaft center to input motor mounting face distance5.5100 in, 139.954 mmOutput styleHollowOverhung load1610 lbf, 7161.637 NPaint/coatingNoRated torque output1685 in/lb, 1685.0 in/lbRatio40 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutySuitable for washdownYesThermal horsepower rating2.1400 hp, 1.596 kW
| Base to output center height | 2.8700 in, 72.898 mm |
| Bore dia output | 1.4380 in, 36.525 mm |
| Bore length | 6.6200 in, 168.148 mm |
| Case size | 26 |
| Center distance (in) | 2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 1.5500 hp, 1.156 kW |
| Horsepower rating output | 1.1700 hp, 0.872 kW |
| Housing material | Stainless steel |
| Input | 140TC flange |
| Input HP | 1.55 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 0.3800 in, 9.652 mm |
| Mounting bolt pattern width | 6.3800 in, 162.052 mm |
| Nominal ratio | 40 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.4375 in |
| Output horse power | 1.17 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 5.5100 in, 139.954 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 1610 lbf, 7161.637 N |
| Paint/coating | No |
| Rated torque output | 1685 in/lb, 1685.0 in/lb |
| Ratio | 40 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 2.1400 hp, 1.596 kW |