Base to output center height3.9900 in, 101.346 mmCase size35Center distance (in)3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mmCenter to end of shaft distance7.0600 in, 179.324 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input6.4300 hp, 4.795 kWHorsepower rating output5.6300 hp, 4.198 kWHousing materialCast ironInput0.875 in Input ShaftInput HP6.43Input styleSeparateLubrication typePAG, standard temperatureMounting bolt pattern length7.5000 in, 190.5 mmMounting bolt pattern width4.0000 in, 101.6 mmNominal ratio18OutputLeft side solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.5 inOutput horse power5.63Output shaftLeft (solid A)Output styleLeftOverhung load2760 lbf, 12277.092 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output3660 in/lb, 3660.0 in/lbRatio18 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft dia input0.8750 inShaft diameter output1.5000 in, 38.1 mmShaft length input1.7500 in, 44.45 mmShaft length output3.5100 in, 89.154 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating6.6100 hp, 4.929 kW
| Base to output center height | 3.9900 in, 101.346 mm |
| Case size | 35 |
| Center distance (in) | 3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mm |
| Center to end of shaft distance | 7.0600 in, 179.324 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 6.4300 hp, 4.795 kW |
| Horsepower rating output | 5.6300 hp, 4.198 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 0.875 in Input Shaft |
| Input HP | 6.43 |
| Input style | Separate |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Mounting bolt pattern length | 7.5000 in, 190.5 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Nominal ratio | 18 |
| Output | Left side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.5 in |
| Output horse power | 5.63 |
| Output shaft | Left (solid A) |
| Output style | Left |
| Overhung load | 2760 lbf, 12277.092 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 3660 in/lb, 3660.0 in/lb |
| Ratio | 18 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft dia input | 0.8750 in |
| Shaft diameter output | 1.5000 in, 38.1 mm |
| Shaft length input | 1.7500 in, 44.45 mm |
| Shaft length output | 3.5100 in, 89.154 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 6.6100 hp, 4.929 kW |