Base to output center height3.8800 in, 98.552 mmCase size38Center distance (in)3.5000 in, 88.9 mm, Center distance (in):3.8 inCenter to end of shaft distance7.7500 in, 196.85 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input2.6400 hp, 1.969 kWHorsepower rating output1.9400 hp, 1.447 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput HP2.64Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length8.5000 in, 215.9 mmMounting bolt pattern width4.7500 in, 120.65 mmNominal ratio50OutputLeft side solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.625 inOutput horse power1.94Output shaft center to input motor mounting face distance7.0900 in, 180.086 mmOutput styleLeftOverhung load2760 lbf, 12277.092 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output3485 in/lb, 3485.0 in/lbRatio50 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output1.6250 in, 41.275 mmShaft length output4.2000 in, 106.68 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating2.9400 hp, 2.192 kW
| Base to output center height | 3.8800 in, 98.552 mm |
| Case size | 38 |
| Center distance (in) | 3.5000 in, 88.9 mm, Center distance (in):3.8 in |
| Center to end of shaft distance | 7.7500 in, 196.85 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 2.6400 hp, 1.969 kW |
| Horsepower rating output | 1.9400 hp, 1.447 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input HP | 2.64 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 8.5000 in, 215.9 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.7500 in, 120.65 mm |
| Nominal ratio | 50 |
| Output | Left side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.625 in |
| Output horse power | 1.94 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 7.0900 in, 180.086 mm |
| Output style | Left |
| Overhung load | 2760 lbf, 12277.092 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 3485 in/lb, 3485.0 in/lb |
| Ratio | 50 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 1.6250 in, 41.275 mm |
| Shaft length output | 4.2000 in, 106.68 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 2.9400 hp, 2.192 kW |