Base to output center height4.4400 in, 112.776 mmBore dia output2.1880 in, 55.575 mmBore length9.8200 in, 249.428 mmCase size40Center distance (in)4 in, Center distance (in):4.0000 in, 101.6 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input3.6300 hp, 2.707 kWHorsepower rating output2.5300 hp, 1.887 kWHousing materialCast ironInput140TC flangeInput HP3.63Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length8.5000 in, 215.9 mmMounting bolt pattern width5.0000 in, 127.0 mmNominal ratio50OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter2.1875 inOutput horse power2.53Output shaft center to input motor mounting face distance11.6800 in, 296.672 mmOutput styleHollowOverhung load4300 lbf, 19127.353 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output4559 in/lb, 4559.0 in/lbRatio50 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating3.6600 hp, 2.729 kW
| Base to output center height | 4.4400 in, 112.776 mm |
| Bore dia output | 2.1880 in, 55.575 mm |
| Bore length | 9.8200 in, 249.428 mm |
| Case size | 40 |
| Center distance (in) | 4 in, Center distance (in):4.0000 in, 101.6 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 3.6300 hp, 2.707 kW |
| Horsepower rating output | 2.5300 hp, 1.887 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 140TC flange |
| Input HP | 3.63 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 8.5000 in, 215.9 mm |
| Mounting bolt pattern width | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Nominal ratio | 50 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 2.1875 in |
| Output horse power | 2.53 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 11.6800 in, 296.672 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 4300 lbf, 19127.353 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 4559 in/lb, 4559.0 in/lb |
| Ratio | 50 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 3.6600 hp, 2.729 kW |