Base to output center height2.2400 in, 56.896 mmBore dia output1.1880 in, 30.175 mmBore length5.7000 in, 144.78 mmCase size20Center distance (in)2 in, Center distance (in):2.0000 in, 50.8 mmFinishWhite epoxyHorsepower rating input0.6400 hp, 0.477 kWHorsepower rating output0.4400 hp, 0.328 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput flange56CInput HP0.64Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length5.0000 in, 127.0 mmMounting bolt pattern width2.8800 in, 73.152 mmNominal ratio50OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.875 inOutput horse power0.44Output shaft center to input motor mounting face distance5.0000 in, 127.0 mmOutput styleHollow alternateOverhung load1560 lbf, 6939.226 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output787 in/lb, 787.0 in/lbRatio50 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutySuitable for washdownYesThermal horsepower rating1.0900 hp, 0.813 kW
| Base to output center height | 2.2400 in, 56.896 mm |
| Bore dia output | 1.1880 in, 30.175 mm |
| Bore length | 5.7000 in, 144.78 mm |
| Case size | 20 |
| Center distance (in) | 2 in, Center distance (in):2.0000 in, 50.8 mm |
| Finish | White epoxy |
| Horsepower rating input | 0.6400 hp, 0.477 kW |
| Horsepower rating output | 0.4400 hp, 0.328 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 0.64 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.8800 in, 73.152 mm |
| Nominal ratio | 50 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.875 in |
| Output horse power | 0.44 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Output style | Hollow alternate |
| Overhung load | 1560 lbf, 6939.226 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 787 in/lb, 787.0 in/lb |
| Ratio | 50 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 1.0900 hp, 0.813 kW |