Drive typeShaft mounted (JR)High Speed Shaft Diameter (in)1.375 inHigh Speed Shaft Length (in)2.5 inHigh Speed Shaft Speed [Max] (rpm)1744 rpmLip seal materialVitonNominal ratio9Product5203JRecommended Driven Shaft Length [Nom] (in)5.625 inSeriesQuadrive Gear DrivesType of auxiliary cooling supplied with gear driveNoneUnit size5203Vertical distance from high speed shaft (HSS) centerline to low speed shaft (LSS) centerline4.07 inWidth Through Housing (in)6.4 in
| Drive type | Shaft mounted (JR) |
| High Speed Shaft Diameter (in) | 1.375 in |
| High Speed Shaft Length (in) | 2.5 in |
| High Speed Shaft Speed [Max] (rpm) | 1744 rpm |
| Lip seal material | Viton |
| Nominal ratio | 9 |
| Product | 5203J |
| Recommended Driven Shaft Length [Nom] (in) | 5.625 in |
| Series | Quadrive Gear Drives |
| Type of auxiliary cooling supplied with gear drive | None |
| Unit size | 5203 |
| Vertical distance from high speed shaft (HSS) centerline to low speed shaft (LSS) centerline | 4.07 in |
| Width Through Housing (in) | 6.4 in |