Base to output center height3.5000 in, 88.9 mmCase size32Center distance (in)3.0000 in, 76.2 mm, Center distance (in):3.2 inCenter to end of shaft distance6.7500 in, 171.45 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input2.7500 hp, 2.051 kWHorsepower rating output2.2400 hp, 1.67 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput HP2.75Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length7.5000 in, 190.5 mmMounting bolt pattern width4.0000 in, 101.6 mmNominal ratio30OutputDouble solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.375 inOutput horse power2.24Output shaft center to input motor mounting face distance9.2300 in, 234.442 mmOutput styleLeft, rightOverhung load2300 lbf, 10230.91 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output2417 in/lb, 2417.0 in/lbRatio30 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output1.3750 in, 34.925 mmShaft length output3.2000 in, 81.28 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating3.5800 hp, 2.67 kW
| Base to output center height | 3.5000 in, 88.9 mm |
| Case size | 32 |
| Center distance (in) | 3.0000 in, 76.2 mm, Center distance (in):3.2 in |
| Center to end of shaft distance | 6.7500 in, 171.45 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 2.7500 hp, 2.051 kW |
| Horsepower rating output | 2.2400 hp, 1.67 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input HP | 2.75 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 7.5000 in, 190.5 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Nominal ratio | 30 |
| Output | Double solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.375 in |
| Output horse power | 2.24 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 9.2300 in, 234.442 mm |
| Output style | Left, right |
| Overhung load | 2300 lbf, 10230.91 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 2417 in/lb, 2417.0 in/lb |
| Ratio | 30 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 1.3750 in, 34.925 mm |
| Shaft length output | 3.2000 in, 81.28 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 3.5800 hp, 2.67 kW |