Base to output center height2.8700 in, 72.898 mmBore dia output1.4380 in, 36.525 mmBore length6.6200 in, 168.148 mmCase size26Center distance (in)2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mmFinishWhite epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input5.9200 hp, 4.415 kWHorsepower rating output5.4700 hp, 4.079 kWHousing materialCast ironInput140TC flangeInput flange140TCInput HP5.92Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length6.3800 in, 162.052 mmMounting bolt pattern width3.3800 in, 85.852 mmNominal ratio7OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.4375 inOutput horse power5.47Output shaft center to input motor mounting face distance8.6100 in, 218.694 mmOutput styleHollowOverhung load1520 lbf, 6761.297 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output1458 in/lb, 1458.0 in/lbRatio7 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating6.8900 hp, 5.138 kW
| Base to output center height | 2.8700 in, 72.898 mm |
| Bore dia output | 1.4380 in, 36.525 mm |
| Bore length | 6.6200 in, 168.148 mm |
| Case size | 26 |
| Center distance (in) | 2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mm |
| Finish | White epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 5.9200 hp, 4.415 kW |
| Horsepower rating output | 5.4700 hp, 4.079 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 140TC flange |
| Input flange | 140TC |
| Input HP | 5.92 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 6.3800 in, 162.052 mm |
| Mounting bolt pattern width | 3.3800 in, 85.852 mm |
| Nominal ratio | 7 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.4375 in |
| Output horse power | 5.47 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 8.6100 in, 218.694 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 1520 lbf, 6761.297 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 1458 in/lb, 1458.0 in/lb |
| Ratio | 7 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 6.8900 hp, 5.138 kW |