Base to output center height3.9900 in, 101.346 mmCase size35Center distance (in)3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mmCenter to end of shaft distance7.0600 in, 179.324 mmFinishGreenGearbox component typeGearboxHorsepower rating input15.1800 hp, 11.32 kWHorsepower rating output14.4000 hp, 10.738 kWHousing materialCast ironInput210TC flangeInput flange210TCInput HP15.18Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 210TC frameMounting bolt pattern length7.5000 in, 190.5 mmMounting bolt pattern width4.0000 in, 101.6 mmNominal ratio5OutputLeft side solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.5 inOutput horse power14.4Output shaftLeft (solid A)Output shaft center to input motor mounting face distance7.5500 in, 191.77 mmOutput styleLeftOverhung load2120 lbf, 9430.23 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output2593 in/lb, 2593.0 in/lbRatio5 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output1.5000 in, 38.1 mmShaft length output3.5100 in, 89.154 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating15.5100 hp, 11.566 kW
| Base to output center height | 3.9900 in, 101.346 mm |
| Case size | 35 |
| Center distance (in) | 3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mm |
| Center to end of shaft distance | 7.0600 in, 179.324 mm |
| Finish | Green |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 15.1800 hp, 11.32 kW |
| Horsepower rating output | 14.4000 hp, 10.738 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 210TC flange |
| Input flange | 210TC |
| Input HP | 15.18 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 210TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 7.5000 in, 190.5 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Nominal ratio | 5 |
| Output | Left side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.5 in |
| Output horse power | 14.4 |
| Output shaft | Left (solid A) |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 7.5500 in, 191.77 mm |
| Output style | Left |
| Overhung load | 2120 lbf, 9430.23 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 2593 in/lb, 2593.0 in/lb |
| Ratio | 5 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 1.5000 in, 38.1 mm |
| Shaft length output | 3.5100 in, 89.154 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 15.5100 hp, 11.566 kW |