Base to output center height3.2500 in, 82.55 mmBore dia output1.9380 in, 49.225 mmBore length7.7600 in, 197.104 mmCase size30Center distance (in)3 in, Center distance (in):3.0000 in, 76.2 mmFinishWhite epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input2.7500 hp, 2.051 kWHorsepower rating output2.2400 hp, 1.67 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput flange56CInput HP2.75Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length7.0000 in, 177.8 mmMounting bolt pattern width4.0000 in, 101.6 mmNominal ratio30OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.9375 inOutput horse power2.24Output shaft center to input motor mounting face distance6.1100 in, 155.194 mmOutput styleHollowOverhung load2300 lbf, 10230.91 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output2417 in/lb, 2417.0 in/lbRatio30 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating3.5800 hp, 2.67 kW
| Base to output center height | 3.2500 in, 82.55 mm |
| Bore dia output | 1.9380 in, 49.225 mm |
| Bore length | 7.7600 in, 197.104 mm |
| Case size | 30 |
| Center distance (in) | 3 in, Center distance (in):3.0000 in, 76.2 mm |
| Finish | White epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 2.7500 hp, 2.051 kW |
| Horsepower rating output | 2.2400 hp, 1.67 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 2.75 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 7.0000 in, 177.8 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Nominal ratio | 30 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.9375 in |
| Output horse power | 2.24 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 6.1100 in, 155.194 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 2300 lbf, 10230.91 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 2417 in/lb, 2417.0 in/lb |
| Ratio | 30 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 3.5800 hp, 2.67 kW |