Base to output center height2.2400 in, 56.896 mmBore dia output1.2500 in, 31.75 mmBore length5.7000 in, 144.78 mmCase size20Center distance (in)2 in, Center distance (in):2.0000 in, 50.8 mmFinishWhite epoxyHorsepower rating input2.7800 hp, 2.073 kWHorsepower rating output2.5400 hp, 1.894 kWHousing materialCast ironInput140TC flangeInput flange140TCInput HP2.78Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMaterialClass 30 grey ironMax RPM233 RPMMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length5.0000 in, 127.0 mmMounting bolt pattern width2.8800 in, 73.152 mmNominal ratio7OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.25 inOutput horse power2.54Output shaft center to input motor mounting face distance5.0000 in, 127.0 mmOutput styleHollowOverhung load1560 lbf, 6939.226 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output678 in/lb, 678.0 in/lbRatio7 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutySuitable for washdownYesThermal horsepower rating4.1500 hp, 3.095 kW
| Base to output center height | 2.2400 in, 56.896 mm |
| Bore dia output | 1.2500 in, 31.75 mm |
| Bore length | 5.7000 in, 144.78 mm |
| Case size | 20 |
| Center distance (in) | 2 in, Center distance (in):2.0000 in, 50.8 mm |
| Finish | White epoxy |
| Horsepower rating input | 2.7800 hp, 2.073 kW |
| Horsepower rating output | 2.5400 hp, 1.894 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 140TC flange |
| Input flange | 140TC |
| Input HP | 2.78 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Material | Class 30 grey iron |
| Max RPM | 233 RPM |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.8800 in, 73.152 mm |
| Nominal ratio | 7 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.25 in |
| Output horse power | 2.54 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 1560 lbf, 6939.226 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 678 in/lb, 678.0 in/lb |
| Ratio | 7 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 4.1500 hp, 3.095 kW |