Falk (Rexnord) 0795123 10615222 795123 5307JR09 2.000 BSHNG TORQ ARM9:1 Nominal Ratio, 2.125" High Speed Shaft Diameter, 4.75" H
- Write a review
$7,950.30
Drive typeShaft mounted (JR)High Speed Shaft Diameter (in)2.125 inHigh Speed Shaft Length (in)4.75 inHigh Speed Shaft Speed [Max] (rpm)1735 rpmLip seal materialVitonNominal ratio9Product5307JRecommended Driven Shaft Length [Nom] (in)7.5 inSeriesQuadrive Gear DrivesType of auxiliary cooling supplied with gear driveNoneUnit size5307Vertical distance from high speed shaft (HSS) centerline to low speed shaft (LSS) centerline6.58 inWidth Through Housing (in)9.1 in
Specifications
| Drive type | Shaft mounted (JR) |
| High Speed Shaft Diameter (in) | 2.125 in |
| High Speed Shaft Length (in) | 4.75 in |
| High Speed Shaft Speed [Max] (rpm) | 1735 rpm |
| Lip seal material | Viton |
| Nominal ratio | 9 |
| Product | 5307J |
| Recommended Driven Shaft Length [Nom] (in) | 7.5 in |
| Series | Quadrive Gear Drives |
| Type of auxiliary cooling supplied with gear drive | None |
| Unit size | 5307 |
| Vertical distance from high speed shaft (HSS) centerline to low speed shaft (LSS) centerline | 6.58 in |
| Width Through Housing (in) | 9.1 in |
10615222
