Base to output center height5.3100 in, 134.874 mmBore dia output2.9380 in, 74.625 mmBore length11.8800 in, 301.752 mmCase size47Center distance (in)4.7 in, Center distance (in):4.7500 in, 120.65 mmFinishGreenGearbox component typeGearboxHorsepower rating input7.9500 hp, 5.928 kWHorsepower rating output6.3400 hp, 4.728 kWHousing materialCast ironInput1.125 in Input ShaftInput HP7.95Input styleSeparate, Input style:Solid input shaftLubrication typePAG, standard temperatureMounting bolt pattern length11.0000 in, 279.4 mmMounting bolt pattern width5.8100 in, 147.574 mmNominal ratio30OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter2.9375 inOutput horse power6.34Output shaftHollowOutput styleHollowOverhung load5600 lbf, 24910.041 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output6845 in/lb, 6845.0 in/lbRatio30 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft dia input1.1250 inShaft length input1.8100 in, 45.974 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating7.2200 hp, 5.384 kW
| Base to output center height | 5.3100 in, 134.874 mm |
| Bore dia output | 2.9380 in, 74.625 mm |
| Bore length | 11.8800 in, 301.752 mm |
| Case size | 47 |
| Center distance (in) | 4.7 in, Center distance (in):4.7500 in, 120.65 mm |
| Finish | Green |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 7.9500 hp, 5.928 kW |
| Horsepower rating output | 6.3400 hp, 4.728 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 1.125 in Input Shaft |
| Input HP | 7.95 |
| Input style | Separate, Input style:Solid input shaft |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Mounting bolt pattern length | 11.0000 in, 279.4 mm |
| Mounting bolt pattern width | 5.8100 in, 147.574 mm |
| Nominal ratio | 30 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 2.9375 in |
| Output horse power | 6.34 |
| Output shaft | Hollow |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 5600 lbf, 24910.041 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 6845 in/lb, 6845.0 in/lb |
| Ratio | 30 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft dia input | 1.1250 in |
| Shaft length input | 1.8100 in, 45.974 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 7.2200 hp, 5.384 kW |