Base to output center height1.9900 in, 50.546 mmBore dia output1.0000 in, 25.4 mmBore length5.4100 in, 137.414 mmCase size17Center distance (in)1.7 in, Center distance (in):1.7500 in, 44.45 mmFinishWhite epoxyHorsepower rating input1.2700 hp, 0.947 kWHorsepower rating output1.0800 hp, 0.805 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput flange56CInput HP1.27Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMaterialClass 30 grey ironMax RPM117 rpmMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length4.1900 in, 106.426 mmMounting bolt pattern width2.7500 in, 69.85 mmNominal ratio15OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1 inOutput horse power1.08Output shaft center to input motor mounting face distance4.9000 in, 124.46 mmOutput styleHollowOverhung load1190 lbf, 5293.384 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output583 in/lb, 583.0 in/lbRatio15 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating2.0100 hp, 1.499 kW
| Base to output center height | 1.9900 in, 50.546 mm |
| Bore dia output | 1.0000 in, 25.4 mm |
| Bore length | 5.4100 in, 137.414 mm |
| Case size | 17 |
| Center distance (in) | 1.7 in, Center distance (in):1.7500 in, 44.45 mm |
| Finish | White epoxy |
| Horsepower rating input | 1.2700 hp, 0.947 kW |
| Horsepower rating output | 1.0800 hp, 0.805 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 1.27 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Material | Class 30 grey iron |
| Max RPM | 117 rpm |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 4.1900 in, 106.426 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.7500 in, 69.85 mm |
| Nominal ratio | 15 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1 in |
| Output horse power | 1.08 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 4.9000 in, 124.46 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 1190 lbf, 5293.384 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 583 in/lb, 583.0 in/lb |
| Ratio | 15 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 2.0100 hp, 1.499 kW |