Base to output center height2.8700 in, 72.898 mmBore dia output1.6880 in, 42.875 mmBore length6.6200 in, 168.148 mmCase size26Center distance (in)2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input1.5500 hp, 1.156 kWHorsepower rating output1.1700 hp, 0.872 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput HP1.55Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length6.3800 in, 162.052 mmMounting bolt pattern width3.3800 in, 85.852 mmNominal ratio40OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.6875 inOutput horse power1.17Output shaft center to input motor mounting face distance5.4900 in, 139.446 mmOutput styleHollow alternateOverhung load1610 lbf, 7161.637 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output1685 in/lb, 1685.0 in/lbRatio40 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating2.1400 hp, 1.596 kW
| Base to output center height | 2.8700 in, 72.898 mm |
| Bore dia output | 1.6880 in, 42.875 mm |
| Bore length | 6.6200 in, 168.148 mm |
| Case size | 26 |
| Center distance (in) | 2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 1.5500 hp, 1.156 kW |
| Horsepower rating output | 1.1700 hp, 0.872 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input HP | 1.55 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 6.3800 in, 162.052 mm |
| Mounting bolt pattern width | 3.3800 in, 85.852 mm |
| Nominal ratio | 40 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.6875 in |
| Output horse power | 1.17 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 5.4900 in, 139.446 mm |
| Output style | Hollow alternate |
| Overhung load | 1610 lbf, 7161.637 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 1685 in/lb, 1685.0 in/lb |
| Ratio | 40 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 2.1400 hp, 1.596 kW |