Base to output center height2.5000 in, 63.5 mmBore dia output1.4380 in, 36.525 mmBore length6.6200 in, 168.148 mmCase size23Center distance (in)2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mmFinishGreenHorsepower rating input4.1800 hp, 3.117 kWHorsepower rating output3.8500 hp, 2.871 kWHousing materialCast ironInput140TC flangeInput flange140TCInput HP4.18Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMaterialClass 30 grey ironMax RPM233 RPMMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length5.0000 in, 127.0 mmMounting bolt pattern width2.8800 in, 73.152 mmNominal ratio7OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.4375 inOutput horse power3.85Output shaftHollowOutput shaft center to input motor mounting face distance5.4600 in, 138.684 mmOutput styleHollowOverhung load1520 lbf, 6761.297 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output1026 in/lb, 1026.0 in/lbRatio7 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating5.6400 hp, 4.206 kW
| Base to output center height | 2.5000 in, 63.5 mm |
| Bore dia output | 1.4380 in, 36.525 mm |
| Bore length | 6.6200 in, 168.148 mm |
| Case size | 23 |
| Center distance (in) | 2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mm |
| Finish | Green |
| Horsepower rating input | 4.1800 hp, 3.117 kW |
| Horsepower rating output | 3.8500 hp, 2.871 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 140TC flange |
| Input flange | 140TC |
| Input HP | 4.18 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Material | Class 30 grey iron |
| Max RPM | 233 RPM |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.8800 in, 73.152 mm |
| Nominal ratio | 7 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.4375 in |
| Output horse power | 3.85 |
| Output shaft | Hollow |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 5.4600 in, 138.684 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 1520 lbf, 6761.297 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 1026 in/lb, 1026.0 in/lb |
| Ratio | 7 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 5.6400 hp, 4.206 kW |