Base to output center height2.5000 in, 63.5 mmBore dia output1.5000 in, 38.1 mmBore length6.6200 in, 168.148 mmCase size23Center distance (in)2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input0.9500 hp, 0.708 kWHorsepower rating output0.6600 hp, 0.492 kWHousing materialStainless steelInput56C flangeInput HP0.95Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length0.8800 in, 22.352 mmMounting bolt pattern width5.0000 in, 127.0 mmNominal ratio50OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.5 inOutput horse power0.66Output shaft center to input motor mounting face distance5.4700 in, 138.938 mmOutput styleHollow alternateOverhung load1610 lbf, 7161.637 NPaint/coatingNoRated torque output1182 in/lb, 1182.0 in/lbRatio50 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutySuitable for washdownYesThermal horsepower rating1.4200 hp, 1.059 kW
| Base to output center height | 2.5000 in, 63.5 mm |
| Bore dia output | 1.5000 in, 38.1 mm |
| Bore length | 6.6200 in, 168.148 mm |
| Case size | 23 |
| Center distance (in) | 2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 0.9500 hp, 0.708 kW |
| Horsepower rating output | 0.6600 hp, 0.492 kW |
| Housing material | Stainless steel |
| Input | 56C flange |
| Input HP | 0.95 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 0.8800 in, 22.352 mm |
| Mounting bolt pattern width | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Nominal ratio | 50 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.5 in |
| Output horse power | 0.66 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 5.4700 in, 138.938 mm |
| Output style | Hollow alternate |
| Overhung load | 1610 lbf, 7161.637 N |
| Paint/coating | No |
| Rated torque output | 1182 in/lb, 1182.0 in/lb |
| Ratio | 50 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 1.4200 hp, 1.059 kW |