Base to output center height2.5000 in, 63.5 mmBore dia output1.4380 in, 36.525 mmBore length6.6200 in, 168.148 mmCase size23Center distance (in)2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mmFinishWhite epoxyHorsepower rating input5.2500 hp, 3.915 kWHorsepower rating output4.8900 hp, 3.646 kWHousing materialCast ironInput180TC flangeInput flange180TCInput HP5.25Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMaterialClass 30 grey ironMax RPM350 rpmMotor compatibilityNEMA motor, 180TC frameMounting bolt pattern length5.0000 in, 127.0 mmMounting bolt pattern width2.8800 in, 73.152 mmNominal ratio5OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.4375 inOutput horse power4.89Output shaft center to input motor mounting face distance6.4900 in, 164.846 mmOutput styleHollowOverhung load1330 lbf, 5916.135 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output881 in/lb, 881.0 in/lbRatio5 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutySuitable for washdownYesThermal horsepower rating6.6100 hp, 4.929 kW
| Base to output center height | 2.5000 in, 63.5 mm |
| Bore dia output | 1.4380 in, 36.525 mm |
| Bore length | 6.6200 in, 168.148 mm |
| Case size | 23 |
| Center distance (in) | 2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mm |
| Finish | White epoxy |
| Horsepower rating input | 5.2500 hp, 3.915 kW |
| Horsepower rating output | 4.8900 hp, 3.646 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 180TC flange |
| Input flange | 180TC |
| Input HP | 5.25 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Material | Class 30 grey iron |
| Max RPM | 350 rpm |
| Motor compatibility | NEMA motor, 180TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.8800 in, 73.152 mm |
| Nominal ratio | 5 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.4375 in |
| Output horse power | 4.89 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 6.4900 in, 164.846 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 1330 lbf, 5916.135 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 881 in/lb, 881.0 in/lb |
| Ratio | 5 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 6.6100 hp, 4.929 kW |