AssemblySS-BMQ-DCenter distance (in)2.38Center Distance Range1" thru 3.25"CertificationsIP69K, USDA Accepted EquipmentGear TypeWormHousing materialStainless steelHP Range1 to 1-1/2 (< 2)Input Diameter (in)0.625Input HP1.137Input RPM1750Input StyleC-Face quillMotor Frame Size56CMounting StyleBaseNo. of Gear ReductionsSingleOutput Diameter (in)1.125Output Hollow Shaft Diameter (in)0.625Output HP0.795Output RPM35Output Shaft Assembly CodeDOutput Shaft DirectionDoubleOutput Shaft OrientationLROutput StyleDOutput Torque1432Output Torque Range1000 to 2500 in lbsOutput typeShaftOverhung Load1770Product LineStainless Steel Worm Gear ReducersProduct TypeRight AngleRatio50 to 1Ratio Range50-1ReducerWorm - Right AngleReducer StyleSS-BMQReducer TypeSingleSeriesStainless Steel Worm Gear ReducersSeries CodeSSService Factor1Size56C
| Assembly | SS-BMQ-D |
| Center distance (in) | 2.38 |
| Center Distance Range | 1" thru 3.25" |
| Certifications | IP69K, USDA Accepted Equipment |
| Gear Type | Worm |
| Housing material | Stainless steel |
| HP Range | 1 to 1-1/2 (< 2) |
| Input Diameter (in) | 0.625 |
| Input HP | 1.137 |
| Input RPM | 1750 |
| Input Style | C-Face quill |
| Motor Frame Size | 56C |
| Mounting Style | Base |
| No. of Gear Reductions | Single |
| Output Diameter (in) | 1.125 |
| Output Hollow Shaft Diameter (in) | 0.625 |
| Output HP | 0.795 |
| Output RPM | 35 |
| Output Shaft Assembly Code | D |
| Output Shaft Direction | Double |
| Output Shaft Orientation | LR |
| Output Style | D |
| Output Torque | 1432 |
| Output Torque Range | 1000 to 2500 in lbs |
| Output type | Shaft |
| Overhung Load | 1770 |
| Product Line | Stainless Steel Worm Gear Reducers |
| Product Type | Right Angle |
| Ratio | 50 to 1 |
| Ratio Range | 50-1 |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reducer Style | SS-BMQ |
| Reducer Type | Single |
| Series | Stainless Steel Worm Gear Reducers |
| Series Code | SS |
| Service Factor | 1 |
| Size | 56C |