Base to output center height1.9900 in, 50.546 mmBore dia output1.0000 in, 25.4 mmBore length5.4100 in, 137.414 mmCase size17Center distance (in)1.7 in, Center distance (in):1.7500 in, 44.45 mmFinishWhite epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input0.4300 hp, 0.321 kWHorsepower rating output0.2700 hp, 0.201 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput flange56CInput HP0.43Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length4.1900 in, 106.426 mmMounting bolt pattern width2.7500 in, 69.85 mmNominal ratio60OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1 inOutput horse power0.27Output shaft center to input motor mounting face distance7.7300 in, 196.342 mmOutput styleHollowOverhung load1190 lbf, 5293.384 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output576 in/lb, 576.0 in/lbRatio60 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating0.8000 hp, 0.597 kW
| Base to output center height | 1.9900 in, 50.546 mm |
| Bore dia output | 1.0000 in, 25.4 mm |
| Bore length | 5.4100 in, 137.414 mm |
| Case size | 17 |
| Center distance (in) | 1.7 in, Center distance (in):1.7500 in, 44.45 mm |
| Finish | White epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 0.4300 hp, 0.321 kW |
| Horsepower rating output | 0.2700 hp, 0.201 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 0.43 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 4.1900 in, 106.426 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.7500 in, 69.85 mm |
| Nominal ratio | 60 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1 in |
| Output horse power | 0.27 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 7.7300 in, 196.342 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 1190 lbf, 5293.384 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 576 in/lb, 576.0 in/lb |
| Ratio | 60 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 0.8000 hp, 0.597 kW |