Base to output center height3.8800 in, 98.552 mmCase size38Center distance (in)3.5000 in, 88.9 mm, Center distance (in):3.8 inCenter to end of shaft distance7.7500 in, 196.85 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input12.2400 hp, 9.127 kWHorsepower rating output11.4600 hp, 8.546 kWHousing materialCast ironInput210TC flangeInput HP12.24Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 210TC frameMounting bolt pattern length8.5000 in, 215.9 mmMounting bolt pattern width4.7500 in, 120.65 mmNominal ratio7OutputDouble solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.625 inOutput horse power11.46Output shaft center to input motor mounting face distance7.5500 in, 191.77 mmOutput styleLeft, rightOverhung load2430 lbf, 10809.179 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output3054 in/lb, 3054.0 in/lbRatio7 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output1.6250 in, 41.275 mmShaft length output4.2000 in, 106.68 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating12.5200 hp, 9.336 kW
| Base to output center height | 3.8800 in, 98.552 mm |
| Case size | 38 |
| Center distance (in) | 3.5000 in, 88.9 mm, Center distance (in):3.8 in |
| Center to end of shaft distance | 7.7500 in, 196.85 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 12.2400 hp, 9.127 kW |
| Horsepower rating output | 11.4600 hp, 8.546 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 210TC flange |
| Input HP | 12.24 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 210TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 8.5000 in, 215.9 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.7500 in, 120.65 mm |
| Nominal ratio | 7 |
| Output | Double solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.625 in |
| Output horse power | 11.46 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 7.5500 in, 191.77 mm |
| Output style | Left, right |
| Overhung load | 2430 lbf, 10809.179 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 3054 in/lb, 3054.0 in/lb |
| Ratio | 7 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 1.6250 in, 41.275 mm |
| Shaft length output | 4.2000 in, 106.68 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 12.5200 hp, 9.336 kW |