Base to output center height1.9900 in, 50.546 mmBore dia output1.0000 in, 25.4 mmBore length5.4100 in, 137.414 mmCase size17Center distance (in)1.7 in, Center distance (in):1.7500 in, 44.45 mmFinishWhite epoxyHorsepower rating input2.5900 hp, 1.931 kWHorsepower rating output2.3900 hp, 1.782 kWHousing materialCast ironInput140TC flangeInput flange140TCInput HP2.59Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length4.1900 in, 106.426 mmMounting bolt pattern width2.7500 in, 69.85 mmNominal ratio5OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1 inOutput horse power2.39Output shaft center to input motor mounting face distance4.9000 in, 124.46 mmOutput styleHollowOverhung load1050 lbf, 4670.633 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output430 in/lb, 430.0 in/lbRatio5 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating3.9700 hp, 2.96 kW
| Base to output center height | 1.9900 in, 50.546 mm |
| Bore dia output | 1.0000 in, 25.4 mm |
| Bore length | 5.4100 in, 137.414 mm |
| Case size | 17 |
| Center distance (in) | 1.7 in, Center distance (in):1.7500 in, 44.45 mm |
| Finish | White epoxy |
| Horsepower rating input | 2.5900 hp, 1.931 kW |
| Horsepower rating output | 2.3900 hp, 1.782 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 140TC flange |
| Input flange | 140TC |
| Input HP | 2.59 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 4.1900 in, 106.426 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.7500 in, 69.85 mm |
| Nominal ratio | 5 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1 in |
| Output horse power | 2.39 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 4.9000 in, 124.46 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 1050 lbf, 4670.633 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 430 in/lb, 430.0 in/lb |
| Ratio | 5 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 3.9700 hp, 2.96 kW |