Base to output center height2.8700 in, 72.898 mmBore dia output1.6880 in, 42.875 mmBore length6.6200 in, 168.148 mmCase size26Center distance (in)2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mmFinishSilver-gray epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input7.3700 hp, 5.496 kWHorsepower rating output6.9300 hp, 5.168 kWHousing materialCast ironInput180TC flangeInput flange56CInput HP7.37Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 180TC frameMounting bolt pattern length6.3800 in, 162.052 mmMounting bolt pattern width3.3800 in, 85.852 mmNominal ratio5OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.6875 inOutput horse power6.93Output shaftHollow alternateOutput shaft center to input motor mounting face distance9.5600 in, 242.824 mmOutput styleHollow alternateOverhung load1330 lbf, 5916.135 NPaint typeStainless epoxyPaint/coatingGreenRated torque output1247 in/lb, 1247.0 in/lbRatio5 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutySuitable for washdownYesThermal horsepower rating8.7900 hp, 6.555 kW
| Base to output center height | 2.8700 in, 72.898 mm |
| Bore dia output | 1.6880 in, 42.875 mm |
| Bore length | 6.6200 in, 168.148 mm |
| Case size | 26 |
| Center distance (in) | 2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mm |
| Finish | Silver-gray epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 7.3700 hp, 5.496 kW |
| Horsepower rating output | 6.9300 hp, 5.168 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 180TC flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 7.37 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 180TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 6.3800 in, 162.052 mm |
| Mounting bolt pattern width | 3.3800 in, 85.852 mm |
| Nominal ratio | 5 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.6875 in |
| Output horse power | 6.93 |
| Output shaft | Hollow alternate |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 9.5600 in, 242.824 mm |
| Output style | Hollow alternate |
| Overhung load | 1330 lbf, 5916.135 N |
| Paint type | Stainless epoxy |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 1247 in/lb, 1247.0 in/lb |
| Ratio | 5 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 8.7900 hp, 6.555 kW |