Base to output center height1.9900 in, 50.546 mmCase size17Center distance (in)1.7 in, Center distance (in):1.7500 in, 44.45 mmCenter to end of shaft distance4.3100 in, 109.474 mmFinishWhite epoxyHorsepower rating input0.7600 hp, 0.567 kWHorsepower rating output0.5700 hp, 0.425 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput flange56CInput HP0.76Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length4.1900 in, 106.426 mmMounting bolt pattern width2.7500 in, 69.85 mmNominal ratio30OutputRight side solid output shaftOutput bore/shaft diameter0.875 inOutput horse power0.57Output shaft center to input motor mounting face distance4.9000 in, 124.46 mmOutput styleRightOverhung load1190 lbf, 5293.384 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output615 in/lb, 615.0 in/lbRatio30 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutyShaft diameter output0.8750 in, 22.225 mmShaft length output1.7400 in, 44.196 mmSuitable for washdownYesThermal horsepower rating1.2000 hp, 0.895 kW
| Base to output center height | 1.9900 in, 50.546 mm |
| Case size | 17 |
| Center distance (in) | 1.7 in, Center distance (in):1.7500 in, 44.45 mm |
| Center to end of shaft distance | 4.3100 in, 109.474 mm |
| Finish | White epoxy |
| Horsepower rating input | 0.7600 hp, 0.567 kW |
| Horsepower rating output | 0.5700 hp, 0.425 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 0.76 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 4.1900 in, 106.426 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.7500 in, 69.85 mm |
| Nominal ratio | 30 |
| Output | Right side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 0.875 in |
| Output horse power | 0.57 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 4.9000 in, 124.46 mm |
| Output style | Right |
| Overhung load | 1190 lbf, 5293.384 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 615 in/lb, 615.0 in/lb |
| Ratio | 30 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Shaft diameter output | 0.8750 in, 22.225 mm |
| Shaft length output | 1.7400 in, 44.196 mm |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 1.2000 hp, 0.895 kW |