Base to output center height2.2400 in, 56.896 mmCase size202Center distance (in)2.0000 in, 50.8 mm, Center distance (in):2.02 inCenter to end of shaft distance6.6900 in, 169.926 mmFinishWhite epoxyHorsepower rating input1.1100 hp, 0.828 kWHorsepower rating output0.8800 hp, 0.656 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput flange56CInput HP1.11Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length5.0000 in, 127.0 mmMounting bolt pattern width2.8800 in, 73.152 mmNominal ratio25OutputLeft side solid output shaftOutput bore/shaft diameter1 inOutput horse power0.88Output shaft center to input motor mounting face distance5.0000 in, 127.0 mmOutput styleLeftOverhung load1560 lbf, 6939.226 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output788 in/lb, 788.0 in/lbRatio25 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output1.0000 in, 25.4 mmShaft length output4.1100 in, 104.394 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating1.5900 hp, 1.186 kW
| Base to output center height | 2.2400 in, 56.896 mm |
| Case size | 202 |
| Center distance (in) | 2.0000 in, 50.8 mm, Center distance (in):2.02 in |
| Center to end of shaft distance | 6.6900 in, 169.926 mm |
| Finish | White epoxy |
| Horsepower rating input | 1.1100 hp, 0.828 kW |
| Horsepower rating output | 0.8800 hp, 0.656 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 1.11 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.8800 in, 73.152 mm |
| Nominal ratio | 25 |
| Output | Left side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1 in |
| Output horse power | 0.88 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Output style | Left |
| Overhung load | 1560 lbf, 6939.226 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 788 in/lb, 788.0 in/lb |
| Ratio | 25 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 1.0000 in, 25.4 mm |
| Shaft length output | 4.1100 in, 104.394 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 1.5900 hp, 1.186 kW |