Base to output center height1.8700 in, 47.498 mmBore dia output0.7500 in, 19.05 mmBore length4.7400 in, 120.396 mmCase size15Center distance (in)1.5 in, Center distance (in):1.5000 in, 38.1 mmFinishWhite epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input0.4100 hp, 0.306 kWHorsepower rating output0.2900 hp, 0.216 kWHousing materialCast ironInput0.5 in Input ShaftInput HP0.41Input styleSeparate, Input style:Solid input shaftLubrication typePAG, standard temperatureMounting bolt pattern length3.5000 in, 88.9 mmMounting bolt pattern width2.2500 in, 57.15 mmNominal ratio40OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter0.75 inOutput horse power0.29Output styleHollowOverhung load710 lbf, 3158.237 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output417 in/lb, 417.0 in/lbRatio40 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft dia input0.5000 inShaft length input1.1900 in, 30.226 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating0.8000 hp, 0.597 kW
| Base to output center height | 1.8700 in, 47.498 mm |
| Bore dia output | 0.7500 in, 19.05 mm |
| Bore length | 4.7400 in, 120.396 mm |
| Case size | 15 |
| Center distance (in) | 1.5 in, Center distance (in):1.5000 in, 38.1 mm |
| Finish | White epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 0.4100 hp, 0.306 kW |
| Horsepower rating output | 0.2900 hp, 0.216 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 0.5 in Input Shaft |
| Input HP | 0.41 |
| Input style | Separate, Input style:Solid input shaft |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Mounting bolt pattern length | 3.5000 in, 88.9 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.2500 in, 57.15 mm |
| Nominal ratio | 40 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 0.75 in |
| Output horse power | 0.29 |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 710 lbf, 3158.237 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 417 in/lb, 417.0 in/lb |
| Ratio | 40 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft dia input | 0.5000 in |
| Shaft length input | 1.1900 in, 30.226 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 0.8000 hp, 0.597 kW |