Base to output center height2.2400 in, 56.896 mmCase size20Center distance (in)2 in, Center distance (in):2.0000 in, 50.8 mmCenter to end of shaft distance4.6900 in, 119.126 mmFinishSilver-gray epoxyHorsepower rating input2.7800 hp, 2.073 kWHorsepower rating output2.5400 hp, 1.894 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput flange56CInput HP2.78Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMaterialClass 30 grey ironMax RPM233 RPMMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length5.0000 in, 127.0 mmMounting bolt pattern width2.8800 in, 73.152 mmNominal ratio7OutputRight side solid output shaftOutput bore/shaft diameter1 inOutput horse power2.54Output shaftRight (solid B)Output shaft center to input motor mounting face distance5.0000 in, 127.0 mmOutput styleRightOverhung load1560 lbf, 6939.226 NPaint typeStainless epoxyPaint/coatingGreenRated torque output678 in/lb, 678.0 in/lbRatio7 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutyShaft diameter output1.0000 in, 25.4 mmShaft length output2.1100 in, 53.594 mmSuitable for washdownYesThermal horsepower rating4.1500 hp, 3.095 kW
| Base to output center height | 2.2400 in, 56.896 mm |
| Case size | 20 |
| Center distance (in) | 2 in, Center distance (in):2.0000 in, 50.8 mm |
| Center to end of shaft distance | 4.6900 in, 119.126 mm |
| Finish | Silver-gray epoxy |
| Horsepower rating input | 2.7800 hp, 2.073 kW |
| Horsepower rating output | 2.5400 hp, 1.894 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 2.78 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Material | Class 30 grey iron |
| Max RPM | 233 RPM |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.8800 in, 73.152 mm |
| Nominal ratio | 7 |
| Output | Right side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1 in |
| Output horse power | 2.54 |
| Output shaft | Right (solid B) |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Output style | Right |
| Overhung load | 1560 lbf, 6939.226 N |
| Paint type | Stainless epoxy |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 678 in/lb, 678.0 in/lb |
| Ratio | 7 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Shaft diameter output | 1.0000 in, 25.4 mm |
| Shaft length output | 2.1100 in, 53.594 mm |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 4.1500 hp, 3.095 kW |