Base to output center height5.3100 in, 134.874 mmBore dia output2.9380 in, 74.625 mmBore length11.8800 in, 301.752 mmCase size47Center distance (in)4.7 in, Center distance (in):4.7500 in, 120.65 mmFinishGreenGearbox component typeGearboxHorsepower rating input19.2700 hp, 14.37 kWHorsepower rating output17.7400 hp, 13.229 kWHousing materialCast ironInput250TC FlangeInput flange250TCInput HP19.27Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 250TC frameMounting bolt pattern length11.0000 in, 279.4 mmMounting bolt pattern width5.8100 in, 147.574 mmNominal ratio10OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter2.9375 inOutput horse power17.74Output shaftHollowOutput shaft center to input motor mounting face distance14.5100 in, 368.554 mmOutput styleHollowOverhung load5600 lbf, 24910.041 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output6390 in/lb, 6390.0 in/lbRatio10 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating20.0800 hp, 14.974 kW
| Base to output center height | 5.3100 in, 134.874 mm |
| Bore dia output | 2.9380 in, 74.625 mm |
| Bore length | 11.8800 in, 301.752 mm |
| Case size | 47 |
| Center distance (in) | 4.7 in, Center distance (in):4.7500 in, 120.65 mm |
| Finish | Green |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 19.2700 hp, 14.37 kW |
| Horsepower rating output | 17.7400 hp, 13.229 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 250TC Flange |
| Input flange | 250TC |
| Input HP | 19.27 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 250TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 11.0000 in, 279.4 mm |
| Mounting bolt pattern width | 5.8100 in, 147.574 mm |
| Nominal ratio | 10 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 2.9375 in |
| Output horse power | 17.74 |
| Output shaft | Hollow |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 14.5100 in, 368.554 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 5600 lbf, 24910.041 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 6390 in/lb, 6390.0 in/lb |
| Ratio | 10 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 20.0800 hp, 14.974 kW |