Drive typeFlange Mounted (JF)High Speed Shaft Diameter (in)1.125 inHigh Speed Shaft Length (in)2.5 inHigh Speed Shaft Speed [Max] (rpm)1741 rpmLip seal materialVitonNominal ratio25Product5115JRecommended Driven Shaft Length [Nom] (in)5.5 inSeriesQuadrive Gear DrivesType of auxiliary cooling supplied with gear driveNoneUnit size5115Vertical distance from high speed shaft (HSS) centerline to low speed shaft (LSS) centerline3.49 inWidth Through Housing (in)6.6 in
| Drive type | Flange Mounted (JF) |
| High Speed Shaft Diameter (in) | 1.125 in |
| High Speed Shaft Length (in) | 2.5 in |
| High Speed Shaft Speed [Max] (rpm) | 1741 rpm |
| Lip seal material | Viton |
| Nominal ratio | 25 |
| Product | 5115J |
| Recommended Driven Shaft Length [Nom] (in) | 5.5 in |
| Series | Quadrive Gear Drives |
| Type of auxiliary cooling supplied with gear drive | None |
| Unit size | 5115 |
| Vertical distance from high speed shaft (HSS) centerline to low speed shaft (LSS) centerline | 3.49 in |
| Width Through Housing (in) | 6.6 in |