Drive typeScrew Conveyor (JSC)High Speed Shaft Diameter (in)1.875 inHigh Speed Shaft Length (in)1.88 inHigh Speed Shaft Speed [Max] (rpm)1746 rpmLip seal materialVitonNominal ratio25Product5215JScrew Conveyor Drive Shaft Diameter (in)2.4375 inScrew Conveyor Drive Shaft Length (in)9.6875 inSeriesQuadrive Gear DrivesType of auxiliary cooling supplied with gear driveForced air over housing - fan driven by high speed shaftUnit size5215Vertical distance from high speed shaft (HSS) centerline to low speed shaft (LSS) centerline5.59 inWidth Through Housing (in)8.68 in
| Drive type | Screw Conveyor (JSC) |
| High Speed Shaft Diameter (in) | 1.875 in |
| High Speed Shaft Length (in) | 1.88 in |
| High Speed Shaft Speed [Max] (rpm) | 1746 rpm |
| Lip seal material | Viton |
| Nominal ratio | 25 |
| Product | 5215J |
| Screw Conveyor Drive Shaft Diameter (in) | 2.4375 in |
| Screw Conveyor Drive Shaft Length (in) | 9.6875 in |
| Series | Quadrive Gear Drives |
| Type of auxiliary cooling supplied with gear drive | Forced air over housing - fan driven by high speed shaft |
| Unit size | 5215 |
| Vertical distance from high speed shaft (HSS) centerline to low speed shaft (LSS) centerline | 5.59 in |
| Width Through Housing (in) | 8.68 in |