Base to output center height2.5000 in, 63.5 mmBore dia output1.4380 in, 36.525 mmBore length6.6200 in, 168.148 mmCase size23Center distance (in)2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mmHorsepower rating input0.9500 hp, 0.708 kWHorsepower rating output0.6600 hp, 0.492 kWHousing materialCast ironInput140TC flangeInput HP0.95Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length5.0000 in, 127.0 mmMounting bolt pattern width2.8800 in, 73.152 mmNominal ratio50OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.4375 inOutput horse power0.66Output shaftHollowOutput shaft center to input motor mounting face distance5.4600 in, 138.684 mmOutput styleHollowOverhung load1610 lbf, 7161.637 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output1182 in/lb, 1182.0 in/lbRatio50 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating1.4200 hp, 1.059 kW
| Base to output center height | 2.5000 in, 63.5 mm |
| Bore dia output | 1.4380 in, 36.525 mm |
| Bore length | 6.6200 in, 168.148 mm |
| Case size | 23 |
| Center distance (in) | 2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mm |
| Horsepower rating input | 0.9500 hp, 0.708 kW |
| Horsepower rating output | 0.6600 hp, 0.492 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 140TC flange |
| Input HP | 0.95 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.8800 in, 73.152 mm |
| Nominal ratio | 50 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.4375 in |
| Output horse power | 0.66 |
| Output shaft | Hollow |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 5.4600 in, 138.684 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 1610 lbf, 7161.637 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 1182 in/lb, 1182.0 in/lb |
| Ratio | 50 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 1.4200 hp, 1.059 kW |