Base to output center height1.7100 in, 43.434 mmCase size13Center distance (in)1.3 in, Center distance (in):1.3300 in, 33.782 mmCenter to end of shaft distance4.0000 in, 101.6 mmFinishWhite epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input0.5300 hp, 0.395 kWHorsepower rating output0.4200 hp, 0.313 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput flange56CInput HP0.53Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMaterialClass 30 grey ironMax RPM350 rpmMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length3.2500 in, 82.55 mmMounting bolt pattern width2.0000 in, 50.8 mmNominal ratio20OutputDouble solid output shaftOutput bore/shaft diameter0.625 inOutput horse power0.42Output shaft center to input motor mounting face distance4.3900 in, 111.506 mmOutput styleLeft, rightOverhung load650 lbf, 2891.344 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output304 in/lb, 304.0 in/lbRatio20 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutyShaft diameter output0.6250 in, 15.875 mmShaft length output1.9000 in, 48.26 mmSuitable for washdownYesThermal horsepower rating1.0600 hp, 0.79 kW
| Base to output center height | 1.7100 in, 43.434 mm |
| Case size | 13 |
| Center distance (in) | 1.3 in, Center distance (in):1.3300 in, 33.782 mm |
| Center to end of shaft distance | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Finish | White epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 0.5300 hp, 0.395 kW |
| Horsepower rating output | 0.4200 hp, 0.313 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 0.53 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Material | Class 30 grey iron |
| Max RPM | 350 rpm |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 3.2500 in, 82.55 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.0000 in, 50.8 mm |
| Nominal ratio | 20 |
| Output | Double solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 0.625 in |
| Output horse power | 0.42 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 4.3900 in, 111.506 mm |
| Output style | Left, right |
| Overhung load | 650 lbf, 2891.344 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 304 in/lb, 304.0 in/lb |
| Ratio | 20 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Shaft diameter output | 0.6250 in, 15.875 mm |
| Shaft length output | 1.9000 in, 48.26 mm |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 1.0600 hp, 0.79 kW |