Base to output center height2.5000 in, 63.5 mmBore dia output1.4380 in, 36.525 mmBore length6.6200 in, 168.148 mmCase size23Center distance (in)2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input3.4200 hp, 2.55 kWHorsepower rating output3.0700 hp, 2.289 kWHousing materialStainless steelInput180TC flangeInput HP3.42Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 180TC frameMounting bolt pattern length0.8800 in, 22.352 mmMounting bolt pattern width5.0000 in, 127.0 mmNominal ratio10OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.4375 inOutput horse power3.07Output shaft center to input motor mounting face distance6.2900 in, 159.766 mmOutput styleHollowOverhung load1610 lbf, 7161.637 NPaint/coatingNoRated torque output1106 in/lb, 1106.0 in/lbRatio10 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutySuitable for washdownYesThermal horsepower rating4.4000 hp, 3.281 kW
| Base to output center height | 2.5000 in, 63.5 mm |
| Bore dia output | 1.4380 in, 36.525 mm |
| Bore length | 6.6200 in, 168.148 mm |
| Case size | 23 |
| Center distance (in) | 2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 3.4200 hp, 2.55 kW |
| Horsepower rating output | 3.0700 hp, 2.289 kW |
| Housing material | Stainless steel |
| Input | 180TC flange |
| Input HP | 3.42 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 180TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 0.8800 in, 22.352 mm |
| Mounting bolt pattern width | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Nominal ratio | 10 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.4375 in |
| Output horse power | 3.07 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 6.2900 in, 159.766 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 1610 lbf, 7161.637 N |
| Paint/coating | No |
| Rated torque output | 1106 in/lb, 1106.0 in/lb |
| Ratio | 10 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 4.4000 hp, 3.281 kW |