Base to output center height1.7100 in, 43.434 mmBore dia output0.7500 in, 19.05 mmBore length4.7400 in, 120.396 mmCase size13Center distance (in)1.3 in, Center distance (in):1.3300 in, 33.782 mmFinishSilver-gray epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input0.6400 hp, 0.477 kWHorsepower rating output0.5400 hp, 0.403 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput flange56CInput HP0.64Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length3.2500 in, 82.55 mmMounting bolt pattern width2.0000 in, 50.8 mmNominal ratio15OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter0.75 inOutput horse power0.54Output shaftHollowOutput shaft center to input motor mounting face distance4.3900 in, 111.506 mmOutput styleHollowOverhung load650 lbf, 2891.344 NPaint typeStainless epoxyPaint/coatingGreenRated torque output293 in/lb, 293.0 in/lbRatio15 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutySuitable for washdownYesThermal horsepower rating1.3800 hp, 1.029 kW
| Base to output center height | 1.7100 in, 43.434 mm |
| Bore dia output | 0.7500 in, 19.05 mm |
| Bore length | 4.7400 in, 120.396 mm |
| Case size | 13 |
| Center distance (in) | 1.3 in, Center distance (in):1.3300 in, 33.782 mm |
| Finish | Silver-gray epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 0.6400 hp, 0.477 kW |
| Horsepower rating output | 0.5400 hp, 0.403 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 0.64 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 3.2500 in, 82.55 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.0000 in, 50.8 mm |
| Nominal ratio | 15 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 0.75 in |
| Output horse power | 0.54 |
| Output shaft | Hollow |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 4.3900 in, 111.506 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 650 lbf, 2891.344 N |
| Paint type | Stainless epoxy |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 293 in/lb, 293.0 in/lb |
| Ratio | 15 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 1.3800 hp, 1.029 kW |