Base to output center height1.8700 in, 47.498 mmCase size15Center distance (in)1.5 in, Center distance (in):1.5000 in, 38.1 mmCenter to end of shaft distance4.3100 in, 109.474 mmFinishGreenGearbox component typeGearboxHorsepower rating input0.5100 hp, 0.38 kWHorsepower rating output0.3800 hp, 0.283 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput flange56CInput HP0.51Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMaterialClass 30 grey ironMax RPM58 rpmMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length3.5000 in, 88.9 mmMounting bolt pattern width2.2500 in, 57.15 mmNominal ratio30OutputDouble solid output shaftOutput bore/shaft diameter0.75 inOutput horse power0.38Output shaftDouble (solid)Output shaft center to input motor mounting face distance4.4000 in, 111.76 mmOutput styleLeft, rightOverhung load710 lbf, 3158.237 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output413 in/lb, 413.0 in/lbRatio30 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output0.7500 in, 19.05 mmShaft length output2.2300 in, 56.642 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating0.9600 hp, 0.716 kW
| Base to output center height | 1.8700 in, 47.498 mm |
| Case size | 15 |
| Center distance (in) | 1.5 in, Center distance (in):1.5000 in, 38.1 mm |
| Center to end of shaft distance | 4.3100 in, 109.474 mm |
| Finish | Green |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 0.5100 hp, 0.38 kW |
| Horsepower rating output | 0.3800 hp, 0.283 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 0.51 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Material | Class 30 grey iron |
| Max RPM | 58 rpm |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 3.5000 in, 88.9 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.2500 in, 57.15 mm |
| Nominal ratio | 30 |
| Output | Double solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 0.75 in |
| Output horse power | 0.38 |
| Output shaft | Double (solid) |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 4.4000 in, 111.76 mm |
| Output style | Left, right |
| Overhung load | 710 lbf, 3158.237 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 413 in/lb, 413.0 in/lb |
| Ratio | 30 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 0.7500 in, 19.05 mm |
| Shaft length output | 2.2300 in, 56.642 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 0.9600 hp, 0.716 kW |