Base to output center height2.2400 in, 56.896 mmBore dia output1.2500 in, 31.75 mmBore length5.7000 in, 144.78 mmCase size20Center distance (in)2 in, Center distance (in):2.0000 in, 50.8 mmFinishWhite epoxyHorsepower rating input3.4700 hp, 2.588 kWHorsepower rating output3.2300 hp, 2.409 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput flange56CInput HP3.47Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length5.0000 in, 127.0 mmMounting bolt pattern width2.8800 in, 73.152 mmNominal ratio5OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.25 inOutput horse power3.23Output shaft center to input motor mounting face distance7.8300 in, 198.882 mmOutput styleHollowOverhung load1380 lbf, 6138.546 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output581 in/lb, 581.0 in/lbRatio5 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutySuitable for washdownYesThermal horsepower rating4.9000 hp, 3.654 kW
| Base to output center height | 2.2400 in, 56.896 mm |
| Bore dia output | 1.2500 in, 31.75 mm |
| Bore length | 5.7000 in, 144.78 mm |
| Case size | 20 |
| Center distance (in) | 2 in, Center distance (in):2.0000 in, 50.8 mm |
| Finish | White epoxy |
| Horsepower rating input | 3.4700 hp, 2.588 kW |
| Horsepower rating output | 3.2300 hp, 2.409 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 3.47 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.8800 in, 73.152 mm |
| Nominal ratio | 5 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.25 in |
| Output horse power | 3.23 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 7.8300 in, 198.882 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 1380 lbf, 6138.546 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 581 in/lb, 581.0 in/lb |
| Ratio | 5 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 4.9000 hp, 3.654 kW |