Base to output center height2.8700 in, 72.898 mmBore dia output1.4380 in, 36.525 mmBore length6.6200 in, 168.148 mmCase size26Center distance (in)2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mmFinishGreenGearbox component typeGearboxHorsepower rating input4.8300 hp, 3.602 kWHorsepower rating output4.3700 hp, 3.259 kWHousing materialCast ironInput180TC flangeInput flange180TCInput HP4.83Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 180TC frameMounting bolt pattern length6.3800 in, 162.052 mmMounting bolt pattern width3.3800 in, 85.852 mmNominal ratio10OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.4375 inOutput horse power4.37Output shaftHollowOutput shaft center to input motor mounting face distance6.5200 in, 165.608 mmOutput styleHollowOverhung load1610 lbf, 7161.637 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output1576 in/lb, 1576.0 in/lbRatio10 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating5.6100 hp, 4.183 kW
| Base to output center height | 2.8700 in, 72.898 mm |
| Bore dia output | 1.4380 in, 36.525 mm |
| Bore length | 6.6200 in, 168.148 mm |
| Case size | 26 |
| Center distance (in) | 2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mm |
| Finish | Green |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 4.8300 hp, 3.602 kW |
| Horsepower rating output | 4.3700 hp, 3.259 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 180TC flange |
| Input flange | 180TC |
| Input HP | 4.83 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 180TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 6.3800 in, 162.052 mm |
| Mounting bolt pattern width | 3.3800 in, 85.852 mm |
| Nominal ratio | 10 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.4375 in |
| Output horse power | 4.37 |
| Output shaft | Hollow |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 6.5200 in, 165.608 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 1610 lbf, 7161.637 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 1576 in/lb, 1576.0 in/lb |
| Ratio | 10 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 5.6100 hp, 4.183 kW |