Base to output center height1.7100 in, 43.434 mmCase size13Center distance (in)1.3 in, Center distance (in):1.3300 in, 33.782 mmCenter to end of shaft distance4.0000 in, 101.6 mmFinishGreenGearbox component typeGearboxHorsepower rating input0.2300 hp, 0.172 kWHorsepower rating output0.1400 hp, 0.104 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput flange56CInput HP0.23Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length3.2500 in, 82.55 mmMounting bolt pattern width2.0000 in, 50.8 mmNominal ratio60OutputLeft side solid output shaftOutput bore/shaft diameter0.625 inOutput horse power0.14Output shaftLeft (solid A)Output shaft center to input motor mounting face distance7.2200 in, 183.388 mmOutput styleLeftOverhung load650 lbf, 2891.344 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output298 in/lb, 298.0 in/lbRatio60 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output0.6250 in, 15.875 mmShaft length output1.9000 in, 48.26 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating0.5400 hp, 0.403 kW
| Base to output center height | 1.7100 in, 43.434 mm |
| Case size | 13 |
| Center distance (in) | 1.3 in, Center distance (in):1.3300 in, 33.782 mm |
| Center to end of shaft distance | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Finish | Green |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 0.2300 hp, 0.172 kW |
| Horsepower rating output | 0.1400 hp, 0.104 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 0.23 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 3.2500 in, 82.55 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.0000 in, 50.8 mm |
| Nominal ratio | 60 |
| Output | Left side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 0.625 in |
| Output horse power | 0.14 |
| Output shaft | Left (solid A) |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 7.2200 in, 183.388 mm |
| Output style | Left |
| Overhung load | 650 lbf, 2891.344 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 298 in/lb, 298.0 in/lb |
| Ratio | 60 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 0.6250 in, 15.875 mm |
| Shaft length output | 1.9000 in, 48.26 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 0.5400 hp, 0.403 kW |