Base to output center height2.5000 in, 63.5 mmBore dia output1.5000 in, 38.1 mmBore length6.6200 in, 168.148 mmCase size23Center distance (in)2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input1.1100 hp, 0.828 kWHorsepower rating output0.8300 hp, 0.619 kWHousing materialStainless steelInput140TC flangeInput HP1.11Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length0.8800 in, 22.352 mmMounting bolt pattern width5.0000 in, 127.0 mmNominal ratio40OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.5 inOutput horse power0.83Output shaft center to input motor mounting face distance5.4700 in, 138.938 mmOutput styleHollow alternateOverhung load1610 lbf, 7161.637 NPaint/coatingNoRated torque output1193 in/lb, 1193.0 in/lbRatio40 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutySuitable for washdownYesThermal horsepower rating1.7300 hp, 1.29 kW
| Base to output center height | 2.5000 in, 63.5 mm |
| Bore dia output | 1.5000 in, 38.1 mm |
| Bore length | 6.6200 in, 168.148 mm |
| Case size | 23 |
| Center distance (in) | 2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 1.1100 hp, 0.828 kW |
| Horsepower rating output | 0.8300 hp, 0.619 kW |
| Housing material | Stainless steel |
| Input | 140TC flange |
| Input HP | 1.11 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 0.8800 in, 22.352 mm |
| Mounting bolt pattern width | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Nominal ratio | 40 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.5 in |
| Output horse power | 0.83 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 5.4700 in, 138.938 mm |
| Output style | Hollow alternate |
| Overhung load | 1610 lbf, 7161.637 N |
| Paint/coating | No |
| Rated torque output | 1193 in/lb, 1193.0 in/lb |
| Ratio | 40 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 1.7300 hp, 1.29 kW |