Base to output center height2.8700 in, 72.898 mmCase size26Center distance (in)2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mmCenter to end of shaft distance5.6300 in, 143.002 mmFinishWhite epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input1.5500 hp, 1.156 kWHorsepower rating output1.1700 hp, 0.872 kWHousing materialCast ironInput140TC flangeInput flange140TCInput HP1.55Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length6.3800 in, 162.052 mmMounting bolt pattern width3.3800 in, 85.852 mmNominal ratio40OutputDouble solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.25 inOutput horse power1.17Output shaft center to input motor mounting face distance5.4900 in, 139.446 mmOutput styleLeft, rightOverhung load1610 lbf, 7161.637 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output1685 in/lb, 1685.0 in/lbRatio40 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output1.1250 in, 28.575 mmShaft length output2.6700 in, 67.818 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating2.1400 hp, 1.596 kW
| Base to output center height | 2.8700 in, 72.898 mm |
| Case size | 26 |
| Center distance (in) | 2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mm |
| Center to end of shaft distance | 5.6300 in, 143.002 mm |
| Finish | White epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 1.5500 hp, 1.156 kW |
| Horsepower rating output | 1.1700 hp, 0.872 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 140TC flange |
| Input flange | 140TC |
| Input HP | 1.55 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 6.3800 in, 162.052 mm |
| Mounting bolt pattern width | 3.3800 in, 85.852 mm |
| Nominal ratio | 40 |
| Output | Double solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.25 in |
| Output horse power | 1.17 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 5.4900 in, 139.446 mm |
| Output style | Left, right |
| Overhung load | 1610 lbf, 7161.637 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 1685 in/lb, 1685.0 in/lb |
| Ratio | 40 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 1.1250 in, 28.575 mm |
| Shaft length output | 2.6700 in, 67.818 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 2.1400 hp, 1.596 kW |