Base to output center height3.9900 in, 101.346 mmCase size35Center distance (in)3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mmCenter to end of shaft distance7.0600 in, 179.324 mmFinishWhite epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input15.1800 hp, 11.32 kWHorsepower rating output14.4000 hp, 10.738 kWHousing materialCast ironInput180TC flangeInput flange180TCInput HP15.18Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMaterialClass 30 grey ironMax RPM350 rpmMotor compatibilityNEMA motor, 180TC frameMounting bolt pattern length7.5000 in, 190.5 mmMounting bolt pattern width4.0000 in, 101.6 mmNominal ratio5OutputRight side solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.5 inOutput horse power14.4Output shaft center to input motor mounting face distance11.1500 in, 283.21 mmOutput styleRightOverhung load2120 lbf, 9430.23 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output2593 in/lb, 2593.0 in/lbRatio5 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutyShaft diameter output1.5000 in, 38.1 mmShaft length output3.5100 in, 89.154 mmSuitable for washdownYesThermal horsepower rating15.5100 hp, 11.566 kW
| Base to output center height | 3.9900 in, 101.346 mm |
| Case size | 35 |
| Center distance (in) | 3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mm |
| Center to end of shaft distance | 7.0600 in, 179.324 mm |
| Finish | White epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 15.1800 hp, 11.32 kW |
| Horsepower rating output | 14.4000 hp, 10.738 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 180TC flange |
| Input flange | 180TC |
| Input HP | 15.18 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Material | Class 30 grey iron |
| Max RPM | 350 rpm |
| Motor compatibility | NEMA motor, 180TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 7.5000 in, 190.5 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Nominal ratio | 5 |
| Output | Right side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.5 in |
| Output horse power | 14.4 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 11.1500 in, 283.21 mm |
| Output style | Right |
| Overhung load | 2120 lbf, 9430.23 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 2593 in/lb, 2593.0 in/lb |
| Ratio | 5 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Shaft diameter output | 1.5000 in, 38.1 mm |
| Shaft length output | 3.5100 in, 89.154 mm |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 15.5100 hp, 11.566 kW |