Base to output center height3.9900 in, 101.346 mmCase size35Center distance (in)3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mmCenter to end of shaft distance7.0600 in, 179.324 mmFinishSilver-gray epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input10.0000 hp, 7.457 kWHorsepower rating output9.1900 hp, 6.853 kWHousing materialCast ironInput180TC flangeInput flange180TCInput HP10Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 180TC frameMounting bolt pattern length7.5000 in, 190.5 mmMounting bolt pattern width4.0000 in, 101.6 mmNominal ratio10OutputLeft side solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.5 inOutput horse power9.19Output shaftLeft (solid A)Output shaft center to input motor mounting face distance11.1500 in, 283.21 mmOutput styleLeftOverhung load2700 lbf, 12010.198 NPaint typeStainless epoxyPaint/coatingGreenRated torque output3310 in/lb, 3310.0 in/lbRatio10 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutyShaft diameter output1.5000 in, 38.1 mmShaft length output3.5100 in, 89.154 mmSuitable for washdownYesThermal horsepower rating10.6300 hp, 7.927 kW
| Base to output center height | 3.9900 in, 101.346 mm |
| Case size | 35 |
| Center distance (in) | 3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mm |
| Center to end of shaft distance | 7.0600 in, 179.324 mm |
| Finish | Silver-gray epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 10.0000 hp, 7.457 kW |
| Horsepower rating output | 9.1900 hp, 6.853 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 180TC flange |
| Input flange | 180TC |
| Input HP | 10 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 180TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 7.5000 in, 190.5 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Nominal ratio | 10 |
| Output | Left side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.5 in |
| Output horse power | 9.19 |
| Output shaft | Left (solid A) |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 11.1500 in, 283.21 mm |
| Output style | Left |
| Overhung load | 2700 lbf, 12010.198 N |
| Paint type | Stainless epoxy |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 3310 in/lb, 3310.0 in/lb |
| Ratio | 10 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Shaft diameter output | 1.5000 in, 38.1 mm |
| Shaft length output | 3.5100 in, 89.154 mm |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 10.6300 hp, 7.927 kW |