Base to output center height3.9900 in, 101.346 mmBore dia output1.9380 in, 49.225 mmBore length8.7400 in, 221.996 mmCase size35Center distance (in)3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input8.5100 hp, 6.346 kWHorsepower rating output7.7400 hp, 5.772 kWHousing materialCast ironInput210TC flangeInput HP8.51Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 210TC frameMounting bolt pattern length7.5000 in, 190.5 mmMounting bolt pattern width4.0000 in, 101.6 mmNominal ratio12OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.9375 inOutput horse power7.74Output shaftHollowOutput shaft center to input motor mounting face distance7.5500 in, 191.77 mmOutput styleHollowOverhung load2760 lbf, 12277.092 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output3530 in/lb, 3530.0 in/lbRatio12 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating8.7535 hp, 6.527 kW
| Base to output center height | 3.9900 in, 101.346 mm |
| Bore dia output | 1.9380 in, 49.225 mm |
| Bore length | 8.7400 in, 221.996 mm |
| Case size | 35 |
| Center distance (in) | 3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 8.5100 hp, 6.346 kW |
| Horsepower rating output | 7.7400 hp, 5.772 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 210TC flange |
| Input HP | 8.51 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 210TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 7.5000 in, 190.5 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Nominal ratio | 12 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.9375 in |
| Output horse power | 7.74 |
| Output shaft | Hollow |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 7.5500 in, 191.77 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 2760 lbf, 12277.092 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 3530 in/lb, 3530.0 in/lb |
| Ratio | 12 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 8.7535 hp, 6.527 kW |