Base to output center height2.2400 in, 56.896 mmBore dia output1.1880 in, 30.175 mmBore length5.7000 in, 144.78 mmCase size20Center distance (in)2 in, Center distance (in):2.0000 in, 50.8 mmFinishSilver-gray epoxyHorsepower rating input3.4700 hp, 2.588 kWHorsepower rating output3.2300 hp, 2.409 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput flange56CInput HP3.47Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length5.0000 in, 127.0 mmMounting bolt pattern width2.8800 in, 73.152 mmNominal ratio5OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.875 inOutput horse power3.23Output shaftHollow alternateOutput shaft center to input motor mounting face distance5.0000 in, 127.0 mmOutput styleHollow alternateOverhung load1380 lbf, 6138.546 NPaint typeStainless epoxyPaint/coatingGreenRated torque output581 in/lb, 581.0 in/lbRatio5 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutySuitable for washdownYesThermal horsepower rating4.9000 hp, 3.654 kW
| Base to output center height | 2.2400 in, 56.896 mm |
| Bore dia output | 1.1880 in, 30.175 mm |
| Bore length | 5.7000 in, 144.78 mm |
| Case size | 20 |
| Center distance (in) | 2 in, Center distance (in):2.0000 in, 50.8 mm |
| Finish | Silver-gray epoxy |
| Horsepower rating input | 3.4700 hp, 2.588 kW |
| Horsepower rating output | 3.2300 hp, 2.409 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 3.47 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.8800 in, 73.152 mm |
| Nominal ratio | 5 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.875 in |
| Output horse power | 3.23 |
| Output shaft | Hollow alternate |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Output style | Hollow alternate |
| Overhung load | 1380 lbf, 6138.546 N |
| Paint type | Stainless epoxy |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 581 in/lb, 581.0 in/lb |
| Ratio | 5 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 4.9000 hp, 3.654 kW |