Base to output center height3.9900 in, 101.346 mmCase size35Center distance (in)3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mmCenter to end of shaft distance8.0500 in, 204.47 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input7.4400 hp, 5.548 kWHorsepower rating output6.6600 hp, 4.966 kWHousing materialCast ironInput180TC flangeInput HP7.44Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 180TC frameMounting bolt pattern length7.5000 in, 190.5 mmMounting bolt pattern width4.0000 in, 101.6 mmNominal ratio15OutputRight side solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.5 inOutput horse power6.66Output shaft center to input motor mounting face distance7.5500 in, 191.77 mmOutput styleRightOverhung load2760 lbf, 12277.092 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output3599 in/lb, 3599.0 in/lbRatio15 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output1.5000 in, 38.1 mmShaft length output4.5000 in, 114.3 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating7.5600 hp, 5.637 kW
| Base to output center height | 3.9900 in, 101.346 mm |
| Case size | 35 |
| Center distance (in) | 3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mm |
| Center to end of shaft distance | 8.0500 in, 204.47 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 7.4400 hp, 5.548 kW |
| Horsepower rating output | 6.6600 hp, 4.966 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 180TC flange |
| Input HP | 7.44 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 180TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 7.5000 in, 190.5 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Nominal ratio | 15 |
| Output | Right side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.5 in |
| Output horse power | 6.66 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 7.5500 in, 191.77 mm |
| Output style | Right |
| Overhung load | 2760 lbf, 12277.092 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 3599 in/lb, 3599.0 in/lb |
| Ratio | 15 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 1.5000 in, 38.1 mm |
| Shaft length output | 4.5000 in, 114.3 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 7.5600 hp, 5.637 kW |