Gear typeSHeight12Housing materialCast ironHP Range3HP (< 5)I.D. (in)1.000 dIA - 3/16 X 3/32 kW inInput HP4.3Input styleHydraulic adapterLength20.5Model code3HMotor frame sizeA2CL2000O. D. (in)2.438 inOutput RPM27Output torque9737Output Torque Range5000 to 10000 in lbsOutput typeHollow boreProduct lineParallel shaft driveProduct typeParallelRatio63.99:1Ratio Range60:01:00Series code3Service factor1Width12.25
| Gear type | S |
| Height | 12 |
| Housing material | Cast iron |
| HP Range | 3HP (< 5) |
| I.D. (in) | 1.000 dIA - 3/16 X 3/32 kW in |
| Input HP | 4.3 |
| Input style | Hydraulic adapter |
| Length | 20.5 |
| Model code | 3H |
| Motor frame size | A2CL2000 |
| O. D. (in) | 2.438 in |
| Output RPM | 27 |
| Output torque | 9737 |
| Output Torque Range | 5000 to 10000 in lbs |
| Output type | Hollow bore |
| Product line | Parallel shaft drive |
| Product type | Parallel |
| Ratio | 63.99:1 |
| Ratio Range | 60:01:00 |
| Series code | 3 |
| Service factor | 1 |
| Width | 12.25 |