Base to output center height4.4400 in, 112.776 mmCase size40Center distance (in)4 in, Center distance (in):4.0000 in, 101.6 mmCenter to end of shaft distance8.1200 in, 206.248 mmFinishGreenGearbox component typeGearboxHorsepower rating input3.6300 hp, 2.707 kWHorsepower rating output2.5300 hp, 1.887 kWHousing materialCast ironInput180TC flangeInput flange180TCInput HP3.63Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 180TC frameMounting bolt pattern length8.5000 in, 215.9 mmMounting bolt pattern width5.0000 in, 127.0 mmNominal ratio50OutputDouble solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.875 inOutput horse power2.53Output shaftDouble (solid)Output shaft center to input motor mounting face distance12.5700 in, 319.278 mmOutput styleLeft, rightOverhung load4300 lbf, 19127.353 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output4559 in/lb, 4559.0 in/lbRatio50 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output1.8750 in, 47.625 mmShaft length output3.7600 in, 95.504 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating3.6600 hp, 2.729 kW
| Base to output center height | 4.4400 in, 112.776 mm |
| Case size | 40 |
| Center distance (in) | 4 in, Center distance (in):4.0000 in, 101.6 mm |
| Center to end of shaft distance | 8.1200 in, 206.248 mm |
| Finish | Green |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 3.6300 hp, 2.707 kW |
| Horsepower rating output | 2.5300 hp, 1.887 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 180TC flange |
| Input flange | 180TC |
| Input HP | 3.63 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 180TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 8.5000 in, 215.9 mm |
| Mounting bolt pattern width | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Nominal ratio | 50 |
| Output | Double solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.875 in |
| Output horse power | 2.53 |
| Output shaft | Double (solid) |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 12.5700 in, 319.278 mm |
| Output style | Left, right |
| Overhung load | 4300 lbf, 19127.353 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 4559 in/lb, 4559.0 in/lb |
| Ratio | 50 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 1.8750 in, 47.625 mm |
| Shaft length output | 3.7600 in, 95.504 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 3.6600 hp, 2.729 kW |