Base to output center height1.7100 in, 43.434 mmBore dia output0.7500 in, 19.05 mmBore length4.7400 in, 120.396 mmCase size13Center distance (in)1.3 in, Center distance (in):1.3300 in, 33.782 mmFinishWhite epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input0.8500 hp, 0.634 kWHorsepower rating output0.7500 hp, 0.559 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput flange56CInput HP0.85Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length3.2500 in, 82.55 mmMounting bolt pattern width2.0000 in, 50.8 mmNominal ratio10OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter0.75 inOutput horse power0.75Output shaft center to input motor mounting face distance4.3900 in, 111.506 mmOutput styleHollowOverhung load650 lbf, 2891.344 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output270 in/lb, 270.0 in/lbRatio10 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating1.9600 hp, 1.462 kW
| Base to output center height | 1.7100 in, 43.434 mm |
| Bore dia output | 0.7500 in, 19.05 mm |
| Bore length | 4.7400 in, 120.396 mm |
| Case size | 13 |
| Center distance (in) | 1.3 in, Center distance (in):1.3300 in, 33.782 mm |
| Finish | White epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 0.8500 hp, 0.634 kW |
| Horsepower rating output | 0.7500 hp, 0.559 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 0.85 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 3.2500 in, 82.55 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.0000 in, 50.8 mm |
| Nominal ratio | 10 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 0.75 in |
| Output horse power | 0.75 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 4.3900 in, 111.506 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 650 lbf, 2891.344 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 270 in/lb, 270.0 in/lb |
| Ratio | 10 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 1.9600 hp, 1.462 kW |